AP7380-36WR-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP7380-36WR-7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT25
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Current - Supply (Max) :
3 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-25
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.6V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 150mA