AP7343D-18FS4-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP7343D-18FS4-7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
LDO CMOS LOWCURR X2-DFN1010-4 T&
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
X2-DFN1010-4 (Type B)
Voltage - Input (Max) :
5.25V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.39V @ 300mA, 0.39V @ 300mA