AP7361EA-33FGE-7
Part Number:
AP7361EA-33FGE-7
Description:
LDO CMOS HICURR U-DFN3030-8 T&R
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
U-DFN3030-8 (Type E)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A