AP7361EA-12Y5-13
Part Number:
AP7361EA-12Y5-13
Description:
LDO CMOS HICURR SOT89-5 T&R 2.5K
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-89-5/6
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.71V @ 1A