AP7375-18Y-13
Part Number:
AP7375-18Y-13
Description:
LDO CMOS LOWCURR SOT89 T&R 2.5K
Control Features :
Current Limit
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
5 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-243AA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
45V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.36V @ 100mA