AP7366EA-25SN-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP7366EA-25SN-7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 600MA 6DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
600mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
U-DFN2020-6
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 600mA