AP2205-18W5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP2205-18W5-7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT25
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-25
Voltage - Input (Max) :
24V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V