AP7361EA-15ER-13
Part Number:
AP7361EA-15ER-13
Description:
LDO CMOS HICURR SOT223 T&R 2.5K
Control Features :
Current Limit
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package :
SOT-223R
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V