AP7361EA-12E-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP7361EA-12E-13
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
LDO CMOS HICURR SOT223 T&R 2.5K
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current Limit
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V