AP7361EA-15SP-13
Part Number:
AP7361EA-15SP-13
Description:
LDO CMOS HICURR SO-8EP T&R 2.5K
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
91 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package :
8-SO-EP
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V