AP7383-30WR-7
Part Number:
AP7383-30WR-7
Description:
IC REG LIN 3V 150MA SOT25 T&R 3K
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Current - Supply (Max) :
3 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Protection Features :
Current Limit, Thermal Shutdown
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-25
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 150mA