AP2125KS-2.8TRG1
Part Number:
AP2125KS-2.8TRG1
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SC70-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR :
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA