AP2121AK-2.8TRG1
Part Number:
AP2121AK-2.8TRG1
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA SOT23-5
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Protection Features :
Over Current
PSRR :
70dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA