MPQ20056GG-18-AEC1-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems
Part Number:
MPQ20056GG-18-AEC1-Z
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8QFN
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
250 µA
Current - Supply (Max) :
330 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-TFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)
Supplier Device Package :
8-QFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V