AP7363-25D-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP7363-25D-13
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO252-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
1.2 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
65dB ~ 61dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
TO-252-3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.24V @ 1.5A