R1100D201C-TR-F
Manufacturer:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part Number:
R1100D201C-TR-F
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2V 100MA SON1408-3
In Stock:
75
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
2.7 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-623F
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current
PSRR :
Supplier Device Package :
SON1408-3
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2V
Voltage Dropout (Max) :
0.05V @ 1mA