R1190S033D-E2-FE
Manufacturer:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part Number:
R1190S033D-E2-FE
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6HSOP
In Stock:
887
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
220 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB (1kHz)
Supplier Device Package :
6-HSOP-J
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
2.3V @ 1A