NJU7201U35-TE1
Manufacturer:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part Number:
NJU7201U35-TE1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 100MA SOT89-3
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
30 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-243AA
Product Status :
Active
Protection Features :
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
12V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 20mA