BD25IA5MEFJ-LBH2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BD25IA5MEFJ-LBH2
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8HTSOP
In Stock:
249
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
Current - Supply (Max) :
700 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
PSRR :
Supplier Device Package :
8-HTSOP-J
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.9V @ 500mA