BH18RB1WGUT-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BH18RB1WGUT-E2
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 1.8V 150MA 4VCSP60N1
In Stock:
830
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
72 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-WFBGA, CSPBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
63dB (1kHz)
Supplier Device Package :
4-VCSP60N1 (1x1.04)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V