AP1184K5-15L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP1184K5-15L-13
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 4A TO263-5
In Stock:
800
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
4A
Current - Quiescent (Iq) :
25 mA
Current - Supply (Max) :
70 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 4A