BU26TA2WNVX-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BU26TA2WNVX-TR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 200MA 4SSON
In Stock:
252
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
95 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
65dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SSON004X1216
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.6V
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 200mA