BU28JA2VG-CGTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BU28JA2VG-CGTR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5SSOP
In Stock:
685
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
80 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
68dB (1kHz)
Supplier Device Package :
5-SSOP
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.155V @ 100mA