BD15KA5FP-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BD15KA5FP-E2
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA TO252-3
In Stock:
686
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
550 µA
Current - Supply (Max) :
550 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
PSRR :
50dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-252
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 200mA