AP1186K5-25L-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Part Number:
AP1186K5-25L-13
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO263-5
In Stock:
800
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Category :
Control Features :
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
150 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 1.5A