BA78M20CP-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
Part Number:
BA78M20CP-E2
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN 20V 500MA TO220CP-3
In Stock:
155
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Category :
Control Features :
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
6 mA
Current - Supply (Max) :
800 µA
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-3 Cropped Leads
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220CP-3
Voltage - Input (Max) :
33V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
20V
Voltage Dropout (Max) :
2V @ 500mA (Typ)