LP5952LC-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP5952LC-1.8
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 350MA 6USON
Manufacturer :
National Semiconductor
Current - Output :
350mA
Current - Quiescent (Iq) :
28 µA
Current - Supply (Max) :
100 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
6-UFDFN
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR :
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
6-USON (2x2)
Voltage - Input (Max) :
4.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.25V @ 350mA