LP2985IM5X-3.1/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP2985IM5X-3.1/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
95 µA
Current - Supply (Max) :
2.5 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
45dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA