BA178M20CP-E2
Part Number:
BA178M20CP-E2
Description:
IC REG LINEAR 20V 500MA TO220-3
In Stock:
500
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
4.5 mA
Current - Supply (Max) :
6 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
TO-220-3 Cropped Leads
PSRR :
58dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Voltage - Input (Max) :
33V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
20V
Voltage Dropout (Max) :
2V @ 500mA (Typ)