NJM2884ADL3-33-TE1
Part Number:
NJM2884ADL3-33-TE1
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
300 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Protection Features :
Over Current, Short Circuit
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TO-252-5
Voltage - Input (Max) :
9V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 300mA