NJM12884DL3-33-TE1
Manufacturer:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part Number:
NJM12884DL3-33-TE1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-5
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Category :
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
280 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
PSRR :
68dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TO-252-5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.18V @ 300mA