NJM2846DL3-18-TE1
Manufacturer:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part Number:
NJM2846DL3-18-TE1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO252-5
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
800mA
Current - Quiescent (Iq) :
600 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TO-252-5
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V