LP5904TMX-1.2/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP5904TMX-1.2/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
LP5904 ULTRALOW-NOISE 200MA LINE
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
50 µA
Current - Supply (Max) :
230 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
88dB ~ 30dB (100Hz ~ 2Mhz)
Supplier Device Package :
4-DSBGA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 200mA