LP5951MGX-1.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP5951MGX-1.5/NOPB
Description:
LP5951 MICROPOWER 150MA LOW-DROP
Manufacturer :
National Semiconductor
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
55 µA
Current - Supply (Max) :
70 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA