LP3995ITLX-2.7/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP3995ITLX-2.7/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 5DSBGA
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
200 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
5-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
5-DSBGA (1.41x1.08)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA