LP3991TLX-1.7/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP3991TLX-1.7/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 1.7V 300MA 4DSBGA
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
100 µA
Current - Supply (Max) :
225 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
4-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
65dB (1kHz)
Supplier Device Package :
4-DSBGA (1x1)
Voltage - Input (Max) :
4V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 300mA