AAT3258ITS-3.3-R-T1
Part Number:
AAT3258ITS-3.3-R-T1
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8TSOPJW
Category :
Control Features :
Enable, Manual Reset, Reset
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
125 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-TSSOJ (0.094", 2.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
67dB ~ 45dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
8-TSOPJW
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 300mA