S-1740C33-M5T1U4
Manufacturer:
ABLIC
Part Number:
S-1740C33-M5T1U4
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
530 nA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.02V @ 10mA