LP3883ESX-1.2
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP3883ESX-1.2
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LIN FIXED POS LDO 1.216V
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
30 µA
Current - Supply (Max) :
8 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
DDPAK/TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.42V @ 3A