LP3882EMR-1.2
Part Number:
LP3882EMR-1.2
Description:
IC REG LIN 1.2V 1.5A 8SO PWRPAD
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
8 mA
Current - Supply (Max) :
8 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
8-SO PowerPad
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.32V @ 1.5A