LP3852EMPX-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP3852EMPX-3.3
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
3 mA
Current - Supply (Max) :
10 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-5
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.44V @ 1.5A