LP2960AIMX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Part Number:
LP2960AIMX-3.3/NOPB
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
Manufacturer :
National Semiconductor
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
600 µA
Current - Supply (Max) :
40 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
Supplier Device Package :
16-SOIC
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 500mA