LP3962EMP-1.8
Part Number:
LP3962EMP-1.8
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO 1.8V
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
9 mA
Current - Supply (Max) :
15 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Supplier Device Package :
SOT-223-5
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A