LP38843S-0.8/NOPB
Part Number:
LP38843S-0.8/NOPB
Description:
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
30 µA
Current - Supply (Max) :
40 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Supplier Device Package :
DDPAK/TO-263-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 3A