LP3965ET-3.3/LB04
Part Number:
LP3965ET-3.3/LB04
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-5
Current - Output :
1.5A
Current - Quiescent (Iq) :
9 mA
Current - Supply (Max) :
15 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-220-5 Formed Leads
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-220-5
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A