S-19246E10H-V5T2U
Manufacturer:
ABLIC
Part Number:
S-19246E10H-V5T2U
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2000MA 1V TO-252-5
Manufacturer :
ABLIC
Category :
Control Features :
Enable, Soft Start
Current - Output :
2A
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB (1kHz)
Supplier Device Package :
TO-252-5S
Voltage - Input (Max) :
10V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1V
Voltage Dropout (Max) :
1.1V @ 2A