S-812C29AMC-C2JT2U
Manufacturer:
ABLIC
Part Number:
S-812C29AMC-C2JT2U
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 30MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Category :
Control Features :
Current - Output :
30mA
Current - Quiescent (Iq) :
500 nA
Current - Supply (Max) :
1.8 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
16V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Voltage Dropout (Max) :
0.68V @ 10mA