STLQ020PU33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
STLQ020PU33R
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
200 MA ULTRA-LOW QUIESCENT CURRE
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Enable
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
1 µA
Current - Supply (Max) :
150 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-VFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 200mA