L78L12ABUTR
Part Number:
L78L12ABUTR
Description:
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
6 mA
Current - Supply (Max) :
6.5 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
PSRR :
42dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) :
35V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V