L78L10ACUTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
L78L10ACUTR
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 10V 100MA SOT89-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
5.5 mA
Current - Supply (Max) :
6 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-243AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
45dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
30V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
10V